Julkisia tiedotteita
26.5.2016

Fivan esitys siirtyvästä vakavaraisuuspääomasta 1.7.2016 alkaen 26,3 prosenttia

Finanssivalvonta on esittänyt, että sosiaali- ja terveysministeriö vahvistaisi siirtyvän vakavaraisuuspääoman määräksi 1.7.2016 alkaen 26,3 % vakavaraisuuslaskennassa käytettävästä vastuuvelasta. Nykyisin käytettävä prosentti on 26,4. Esityksen mukaista prosenttiosuutta käytetään niihin vakuutuskannan luovuttamisiin, joissa sopimus on tehty 1.7.2016 tai sen jälkeen.

Finanssivalvonta tekee neljännesvuosittain esityksen sosiaali- ja terveysministeriölle vakavaraisuuspääoman määrästä, joka siirtyy työnantajakohtaisessa vakuutuskannan luovuttamisessa. Esitys perustuu työeläkevakuutusyhtiöistä annetun lain (354/1997) 29 e §:ään.

Lisätietoja Finanssivalvonnassa antaa:

matemaatikko Anna Keinänen, puhelin 010 831 5536.

Lisää aiheesta:

Julkisia tiedotteita

» Lisää aiheesta:

Osakemarkkinat ovat kummitusjunassa

Tomas Hildebrandt / EVLI OyjTomas HildebrandtEvli Oyj

Osakemarkkinat eivät ole vuoristoradassa, vaan pikemminkin kummitusjunassa. Kovalla vauhdilla etenevä vaunu heilahtelee mutkissa, ja jokaisen mutkan takana odottaa uusi yllätys….

Jatka lukemaan